Zobraziť témy bez odpovede | Zobraziť aktívne témy Aktuálny čas je Sob, 16. Dec 2017, 06:12

Odpovedať na tému  [ Príspevkov: 6 ] 
 Falšovanie 

Koľkí zo subjektov uhádli pravidlo?
1 z 10 0%  0%  [ 0 ]
1 z 9-8 20%  20%  [ 1 ]
1 z 7-6 20%  20%  [ 1 ]
1 z 5-4 0%  0%  [ 0 ]
1 z 3 0%  0%  [ 0 ]
1 z 2 20%  20%  [ 1 ]
Každý 0%  0%  [ 0 ]
Nikto 0%  0%  [ 0 ]
Niektorí vzdali 40%  40%  [ 2 ]
Celkom hlasov : 5

Falšovanie 
Autor Správa
Moderátor
Moderátor
Obrázok užívateľa

Poslať Falšovanie
Nuž keď ste otvárali túto tému, asi ste mali na mysli niečo úplne iné než sa dočítate ;)

Nie nie, nechcem diskutovať o falšovaní údajov alebo podobne. Chcem v tejto téme písať o niečom, čo je veľmi dôležité ak chcú ľudia diskutovať o kontrovezných témach alebo majú názor, ktorí je v rozpore s zaužívanou mienkou, vedomosťou, autoritami vedeckými, štátoprávnymi potvrdeným faktom, pretože ste sa s tým vedome, nevedome alebo aj nepríjemnou skúsenosťou určite stretli- anglicky je to confirmation bias- alebo ak to voľne preložím, tak predpojatosť/zaujatosť k potvrdeniu.
k potvrdeniu čoho? faktov, informácii, názorov o niečom, o čom ste presvedčený, o čom máte názor, vášho postavenia v spoločnosti, rodine, vrstovníkom atď.
Falšovanie- po anglicky falsification je mentálna práca/úloha, v ktorej je väčšina ľudí prekvapujúco neschopná a je presný opak k predchádzajúcej mozgovej mentálnej činnosti- confirmation bias.

Na začiatku 20 storočia, rakúsky filozof Sir Karl Popper napísal, že prirodzene vedecká myšlienka bola taká, že človek nikdy nebude schopný skutočne potvrdiť vedecké teórie. jedinou cestou ako otestovať platnosť konkrétnej teórie v úplnosti bolo dokázať, že teória je nepravdivá- mentálny proces ktorí nazval falšovanie- falsification.

Pozorovaním sa objavilo, že veľká väčšina ľudí je veľmi zlá v testovaní vlastných myšlienok, teórii a názorov, s ktorými sú konfrontovaní- a to nielen vo fyzike, ale aj v bežnom živote.

Ak je teória spochybnená a má byť otestovaná akokoľvek dôležitá alebo bezvýznamná- ľudské indivíduum sa proste prirodzene, svojím inštinktom ako k prvej mentálnej úlohe neodhodlá hľadať dôkazy, ktoré teóriu vyvracajú- vždy najprv začne hľadač dáta, informácie ktoré teóriu alebo jeho vlastný názor potvrdzujú- je to tendencia predpojatosti k potvrdeniu/ k správnosti. Tendencia ako prvé a inštinktívne hľadač dôkau o okapu a vlastne sa preukázať ako človek s nesprávnym názorom je zriedkavá, avšak kľúčová ak človek chce diskutovať o kontroverzných témach- napr. v témach kde sa užívateľ vladimir pýtal určité otázky a potom keď som čítal odpovede tak bolo všetko typu, toto je napísané v knihe a ty nevieš o čom hovoríš, google túto informáciu, strata času, choď do školy, prečítaj si knihu a podobne. ja totižto plánujem založiť témy či napísať odpovede a niektoré som už načal, kde sa zamýšľam nad témami, či názorom, ktorí ide voči všetkému o čom sa človek, učí, o čom číta, počuje, či za roky života sa dozvedel. Vlastne ja súperím s tou tendenciou k správnosti/potvrdeniu tiež, ten inštinkt v človeku naozaj je al pra mňa je to naozaj zaujímavá skúsenosť.

Samozrejme to neznamená, že človek používajúci falzifikáciu automaticky sa dostane k pravde. O to mi nejde v tejto téme, skôr aby ste si uvedomili, ak nie doteraz, že pri hodnotení akejkoľvek informácie sa človek môže stať sám sebe nepriateľom- a musí súperiť s vlastným inštinktom- prečo ísť do neprebádanej zóny a hľadať sklamanie- nepríjemný pocit, ktorí človek zakúsi ak zistí, že sa mýli?

V roku 1960, Anglický psychológ Peter Cathcart Wason prišiel s dômyselným experimentom, akým je možno jednoducho demonštrovať našu ľudskú predpojatosť a tendenciu hľadať potvrdenie, než vyvrátenie našich ideí v súlade s tým, čo sme sa nauťili, zažili.

Skúste tento experiment na svojej rodine, spolužiakoch, kolegoch či priateľoch- ja som to chcel vyskúšať aj na vás užívateľoch ale cez internet je to ťažké, keďže môžte hľadať odpoveď cez google a potom to nie je reprezentatívne- najlepšie to funguje spontánne, z očí do očí a priamo v momente, nie s odstupom.

1. Váš subjekt- ktokoľvek, mu oznámte, že mu dáte sériu 3 čísel, ktoré nasledujú a sú v súlade s určitým pravidlom, ktoré je známe len vám...
2. oznámte mu, že jeho/jej úlohou je prísť na to, o aké pravidlo ide ( ak dajú odpoveď o pravidle, to je ich konečná odpoveď- žiadne opakované pokusy či hádanie- človek je rozumný a po pár pokusoch a omyloch ľahko na pravidlo príde)
3. subjekt sa vás môže spýtať sériu akýchkoľvek 3 čísel a spýtať sa, či tieto 3 čísla spĺňajú pravidlo na ktoré majú prísť rovnako tak ako 3 čísla, ktoré im dáte
4. séria 3 čísel, ktoré im dáte je jednoduchá: 2 4 6
__________________________________________________________________________________________________________________

skúste sami na sebe: aká je vaša prvá myšlienka o pravidle keď ste prečítali čísla 2 4 6 ?

Akú ďalšiu sériu čísel ste sa vo svojich myšlienkach spýtali aby ste si otestovali, či je vaša idea správna?

Ak ste vy alebo váš subjekt ako väčšina ľudí a nemáte natrénované aspoň z časti falšovanie, váš prvý inštinkt bude, že pravidlo je niečo vo forme " rastúce párne čísla" alebo "séria čísel ktorá rastie o 2"
Takisto prvé série 3 čísel ktoré budete počuť budú vo forme " 8-10-12" a experimentátor povie, áno- táto séria čísel nasleduje dané pravidlo.
Aby ste si potvrdili pravidlo, tak otestujete ďalšiu sériu čísel- 20-22-24. áno, táto séria čísel nasleduje pravidlo.

Odpoveď väčšinou príde- párne čísla, rastúce o 2. Nie to nie je pravidlo ktoré máte uhádnuť........

Možno bude otázka na sériu čísel ako napríklad aj 1-2-3 či 4-8-12, 8-16-24.

áno, tieto série čísel nasledujú pravidlo. Aké je to pravidlo?

Ak sa spýtate tieto kombinácie čísel, tak odpoveď je, áno, všetky tieto série čísel nasledujú pravidlo, ktoré musíte uhádnuť.

nakoniec ide o to, že správna odpoveď je, akékoľvek rastúce čísla, teda aj 1-105-3322.

jediným spôsobom ako sa dopracovať k správnej odpovedi predtým, než váš tendencia k správnosti/potvrdeniu privedie na nesprávnu cestu je začať sa pýtať na série čísel- teda dáta, informáciu, ktorá váš inštinkt, názor, myšlienku vyjaví ako nesprávnu a vyvráti-
a už od školy sme učení nedávať nesprávne odpovede, sme vedení k tomu - sa vyhýbať byť nesprávny, myslieť nesprávne alebo v rozpore s autoritou/väčšinovým- našimi rovesníkmi, rodinou, kolegami, učiteľmi, spoločnosťou prijatým názorom, vedeckou a knihami omielanou informáciou, štátoprávnymi orgánmi potvrdenou a ich autoritou podporenou "pravdou", nuž je jasné kam smerujem.

Povedali by ste si, ja na podobný trik by som nenaletel, by som bol oveľa opatrnejší, prehodnotil by som, nuž podľa výskumov by ste boli v minorite a napriek tomu by to neznamenalo, že máte pravdu. Avšak je oveľa jednoduchšie a cítime sa lepšie ak nájdeme dôkaz, ktorí potvrdzuje, o čom sa domnievame, čomu veríme a o čom si myslíme, že je pravda, než byť konfrontovaní a sami sa konfrontovať s informáciou, ktorá vyvracia to, o čom veríte, že je pravda.

Toto je dôležité, pretože množstvo informácii, ktoré ľudia dnes denne spracujú, ležia častokrát len na viere- že zdroj informácie hovorí fakt, pravdu- metereológ o počasí, rodič o darčeku či dovolenke za dobré známky, učiteľ o tom, čo sa učíte alebo je v učebnici- kto rozhodol, čo je jej obsahom? čítal učiteľ aj knihu s iným názorom alebo ma len kŕmi štátnym aparátom schválenými osnovami a informáciami?
priateľ o dôvode, že ide večer von po 23.00
vedec, rozprávajúci o vesmíre aj keď tam nikdy nebol a ani vy nemáte jeho slová ako otestovať než len cez jeho autoritu, diplomy, granty a články a podobne.

Všetci sme obeťami tohoto a mám dojem, že veľmi veľa klamstiev, ktoré sa schovávajú za túto (ne)schopnosť ľudí falšovať vlastné myšlienky a to od osôb, ktoré disponujú vedomosťou o tomto.

Nuž teraz o tom viete aj vy a môžte to spozorovať na vašich blázkych. som zvedaví na vaše názori, či ako dopadol malí experiment, či iné postrehy. takisto dúfam, že ak niekto sa spýta provokujúcu otázku, či napíše tému, názor, ktorí trocha škrábe v hrdle a váš prví inštinkt je, že toto je hovadina, tak sa na sekundu zastavíte a hneď neodpíšete, prečítaj si knihu, či choď do školy ;)

I have held a vigil for lucidity
out in horizonless fields where nothing shines
but light of my fire
and silver disk of endless night.
Alone with my treasure of sounds
in the pure silence of arrival.

Pon, 25. Jan 2016, 21:38
Profil E-mail ICQ
Site Admin
Site Admin
Obrázok užívateľa

Poslať Re: Falšovanie
Dosť rozsiahly príspevok, ale myslím, že viem, čo tým chceš povedať. Posuniem debatu ešte trochu ďalej. Existuje jeden koncept, hovorí sa mu aj GIGO (z anglických slov Garbage in, Garbage out). V doslovnom preklade "Odpad dnu, odpad von". Síce sa predovšetkým používa v počítačovej terminológii, ale v praxi znamená, že so zlým vstupom prichádza automaticky aj zlý výsledok. A tu teraz nadviažem na Seccciho.

Čo ak niektoré matematické vzorce, konštanty, veličiny, atď. (alebo možno všetky, ktovie...) boli proste v minulosti určené nesprávne ? Ak podľa nich následne stanovujeme ďalšie skutočnosti, všetko, čo doteraz vieme, nemusí byť pravda. Ak si len vezmeme do úvahy taký vesmír. Čo ak sú naše predpoklady o hmotnosti, vzdialenosti, veľkosti, atď., celé nesprávne ?

Pravidlá fóra | Zvyšme spoločne úroveň diskusie

Ned, 31. Jan 2016, 15:43
Profil E-mail WWW
Záujemca
Záujemca

Ako myslis ze 1000km neni 1000km?skor je zaujimavy cas?existuje vobec?

Pon, 01. Feb 2016, 20:26
Profil E-mail
Nováčik
Nováčik

Ono na toto mi pride odpoved vcelku jednoducha (aj ked uz dopredu vidim ze to zlozito napisem). Nakolko velicina, ci uz km, sekunda alebo hocico je zo zakladu vymyslene clovekom pre jeho potreby a clovek si to upravoval podla svojich potrieb. A teda v realnom vesmire nieco ako kilometer neexistuje, len clovek si pomenoval vzdialenost aby podla nej mohol urcovat ostatne veci. Ako maly priklad dam rozdiel medzi Milou a Kilometrom. jedna mila je priblizne 1.6 kilometra. Pre jednych jedna mila bola vzdy jedna mila a v podstate jedna mila bude vzdi mila aj ked to je 1.6 kilometra.

Kto to pochopil dak palec hore, ja mam s tym problem :D

Proste ide o to, ze 1 kilometer v podstate nie je kilometer, je to len urcite vzdialenost ktoru sme si stanovili pre nasu lepsiu orientaciu. tak isto aj ak nahodou je niekde ina civilizacia, tak nasa najmensia merana casova jednotka na hodinkach bude sekunda ktora ma jednu sekundu ale ich "sekunda" bude trvat trebars 15 sekund a pre nich bude spravne to ich meranie.

Pia, 05. Feb 2016, 14:09
Profil E-mail
Pravidelný návštevník
Pravidelný návštevník
Obrázok užívateľa

ak vesmír nemá čas tak potom chápem aj to, prečo sme ešte nikoho nestretli. myslím si že vesmír je plný života,len v danom okamihu je tu len náš.

Sob, 06. Feb 2016, 16:15
Profil E-mail
Zvestovateľ
Zvestovateľ
Obrázok užívateľa

Secci, rozumiem, čo chceš povedať. Ale najlepšie čo dnes máme v rámci vedy je teória, ktorá sa následne potvrdzuje experimentov... Pokladá sa za správnu, kým niekto teóriu nevyvráti inou teóriou s experimentom... Čiže všetky dogmybúrajúce teórie sú ešte pred potvrdením obracané zo všetkých strán inými výskumníkmi... Inak sa ani v technike a fyzike postupovať v podstate nedá...

Ale dávať do jedného vreca elementárne logické znalosti s kvantovými teóriami je samozrejme prehnané... Spomínal si Vladimíra... On bol excelentný prípad toho, ako sa to nemá robiť... Jeho úvahy boli síce excentrické (vopred neodsudzujem), ale neboli podložené ani jedným dôkazom alebo logickou úvahou. On proste len spochybňoval bez udania jediného dôvodu aj to že 1+1 sú 2. Za každou myšlienkou a teóriou musí byť dôkaz a nie len tak strielať do vetra teórie, čo sa mu asi prisnili v noci... Píšem to preto, lebo som strávil s Vladimírom priveľa času a aj ochoty pochopiť jeho teórie, ale na logické objasňujúce otázky reagoval vyhýbavo a jeho celková odpoveď na otázku "Prečo?" bola skoro vždy "Lebo."

Čiže na zhrnutie, vedecká komunita (myslím reálnych výskumníkov, ale nie tých, ktorý dostanú grant na to, aby sa štúdiou dopracovali k daným mecenášom požadovanému (polopravdivému) výsledku - napr. vo farmácii, klimatológia) k tomu pristupuje podobne a hlavne sú radi ak sa niekomu podarí vyvrátiť staré dogmy...
Momentálne dnes som čítal, že po 100 rokoch, čo Einstein publikoval Všeobecnú teóriu relativity sa až dnes podarilo experimentálne dokázať Gravitačné vlny... a to že ich našli museli robiť cielene, lebo inak sa nemôžeš prepracovať k tak sofistikovanému výsledku...

Táto téma je zaujímavá, ale ťažko realizovateľná vo veľmi sofistikovaných odboroch a hodí sa skôr do filozófie.

Pon, 15. Feb 2016, 13:46
Profil E-mail
Odpovedať na tému   [ Príspevkov: 6 ] 

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť